Lidé pochodovali Brnem za mír v Ukrajině

Desítky lidí pochodovaly v neděli 1. března 2015 Brnem za mír v Ukrajinské republice. Pochod míru, který svolala Ukrajinská iniciativa jižní Moravy, se takto připojil k Celosvětovému cyklu akcí na podporu Ukrajiny.

Lidé nesli ukrajinské státní modro-žluté vlajky, v popředí byla nejvíc vidět i česká státní vlajka. Manifestaci za mír v Ukrajině a ukončení ruské agrese v jihovýchodě země byla zahájená společným prohlášením, více na Celosvětový cyklus akcí na podporu Ukrajiny.

Svobodu Savčenko. Ruská federace je sponzorem mezinárodního terorismu. Rusko, ruce pryč od Ukrajiny. Putin je vrah. Taková a další hesla nesli na transparentech lidé, kteří v neděli odpoledne pochodovali od Hlavního nádraží přes ulici Masarykovou na Náměstí Svobody, potom na Dominikánské náměstí přes Zámečnickou na Mendlovo náměstí a odtud po ulici Hlinky až ke generálnímu konzulátu Ruské federace v České republice. V ulici Hlinky, č.p. 142b za provolávání hesla „Sláva Ukrajině“ pochod ukončili.

Video:

„Přečetli jsme několikrát společné prohlášení, kde žádáme okamžité ukončení ruské agrese v Ukrajině, propuštění ukrajinských politických vězňů z ruských věznic v čele s pilotkou Nadijou Savčenko“. „Žádáme mezinárodní společenství razantněji zasáhnout proti ruské okupaci Ukrajiny a prosíme prohlásit separatisticko-teroristické uskupeni ve východní části Ukrajiny za teroristické organizace,“ vylíčil hlavní požadavky účastník brněnské akce Alex M.

Po minutě ticha, kterou uctili všechny padlé za nezávislou Ukrajinu, zazněla ukrajinská státní hymna. Všichni byli v pozoru a Ukrajinci si hrdě pokládali ruku na srdce. Hlavní organizátor akce Marija Nobilisová všem účastníkům poděkovala a naposledy do megafonu zvolála “Sláva Ukrajině” a dav odpověděl “Hrdinům sláva”. Poklidný protest lidé zakončili pokládáním květin a zapalováním svíček za oběti ruského imperializmu. Nikdo z ruského konzulátu se k akci nevyjádřil.

Brněnská policie ČR odhadla počet účastníků na 50, odhady žurnalistů a pořadatelů sahaly trošku více. „Odhadujeme, že přišlo více než 70,“ říká účastník akce, Ihor P.

Podobné akce na podporu Ukrajiny a na památku oběti ruského imperializmu se konaly v centru Kyjeva a po celém světě před diplomatickými stavbami Ruské federace. Například v Madridě či Tokiu a ve větším meřítku v Torontě a Calgery (Canada), Kölně (Německá spolková Republika), Londýně (VB), Bengalúru (Indie), Haagu (Nizozemsko) a v jiných městech a zemích.

Zdroj: JARMART.INFO