Як у звіт ООН потрапили фальшиві дані?

Як у звіт ООН потрапили фальшиві дані? або Чому документ головної міжнародної організації рясніє «перлами» московської пропаганди.

Позаминулого тижня розгорівся скандал, який вкотре показав, наскільки насправді далеким може бути світ від того, що реально відбувається в Україні, і наскільки хитросплетеними, вразливими до віроломних інтриг та маніпуляцій є сучасні політичні процеси.

ОТОЖ ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ  НАЦІЙ опублікувала доповідь Спеціального доповідача з питання про позасудові страти, в якій, крім іншого, світовий доповідач нападає з різкою критикою на…  українські добровольчі  батальйони. Ті самі добровольчі батальйони, до яких у перші дні  війни увійшли найпатріотичніші та найбезстрашніші українські воїни. Ті самі добровольчі  батальйони,  які в перші місяці війни, поки українське військо спиналося на ноги, взяли на себе основний удар московського окупанта та, стікаючи кров’ю і втрачаючи людей,  захистили українську  землю від ворога.

Звіт складено за підсумками візиту цього чиновника (його ім’я, до слова, у  документі  чомусь  не  називають) ще минулої осені, 8-18 вересня 2015 року.

Сам документ опублікували місяць тому, проте представництво ООН розіслало його  ЗМІ  лише  зараз. У  документі доповідач  зазначає, що більшість українських  добровольчих  батальйонів уже приєдналися до армії або МВС України,  однак  ще  залишилася  «низка схильних до насильства угруповань». І, на превеликий подив тих, хто знає реальну ситуацію  в  Україні,  додає: «Всі  незаконні  добровольчі  батальйони і формування, які залишилися, треба розпустити й роззброїти або реально долучити до складу регулярних збройних сил під реальний контроль і відповідальність. Так само слід визнати незаконними й реально роззброїти, розпустити й притягнути до відповідальності чи підпорядкувати закону  ультранаціоналістичні  групи та інші збройні формування, такі як «Правий сектор», «Свобода» і «Самооборона»»…

Як мінімум доповідачі такого високого  рівня,  оцінюючи  ситуацію  в державі, мали би знати, що такого «незаконного збройного формування» як «Свобода», яке нібито треба  роззброювати,  в  Україні попросту не  існує! Відома  тільки одна «група» з такою назвою – Всеукраїнське  об’єднання  «Свобода»  – абсолютно  законна  політична сила, представлена  в  парламенті  України, демократично обрана громадами  до безлічі місцевих рад, має мерів міст (зокрема  трьох обласних  центрів). «Свобода», до слова, – «старійшина» серед вітчизняних партій, ровесниця української  Незалежності  – якраз цього року відзначає чверть століття (!) своєї діяльності. Тому рекомендації з уст міжнародної організації – «розпустити й притягнути до відповідальності» – впливову політичну силу є, м’яко кажучи, некоректними і «тягнуть» на втручання у внутрішні справи суверенної держави. А це аж ніяк не пасує такій організації як ООН.

Так,  дійсно станом  на  сьогодні понад  тисяча  свободівців  пройшли через  фронт  російсько-української війни або й  зараз перебувають  в окопах. Але рідну країну вони захищають цілком законно! Не у якихось припартійних  «незаконних  формуваннях», а в складі різних підрозділів регулярних  збройних  сил України.  Зокрема свободівці були в батальйоні «Січ», який належав до МВС України, перебувають у «Карпатській Січі», яка включена в 93-ю бригаду як штурмова рота…

Також геть незрозуміло, з якого дива анонімний доповідач дійшов висновку, що є потреба роззброїти «Самооборону». Адже «Самооборона» – це теж ніяке не «незаконне збройне  формування».  Це,  як  пригадуємо, захисники  революційного Майдану, які з дерев’яними щитами обороняли беззбройних  людей  від снайперів режиму Януковича. Чимало самооборонців врешті пішли у вічність у лавах Небесної Сотні…

Тож виходить, що готуючи доповідь, в ООН чули дзвін, та не знають, де він? З чийого пальця висмоктана уся ця маячня? Аби відшукати відповідь на це запитання, політолог Олександр Аронець береться розвідати, що за  анонімний доповідач  працював над звітом. Адже відомо, що нині трапляється «багато доповідачів, які сидять на зарплаті в Кремлі». Отож Олександр знаходить на  англомовній версії сайту комітету ООН з прав людини звіт Спеціального доповідача з питання про позасудові страти Крістофа Хайнса, який був оприлюднений у день закінчення спостережної місії 18 вересня 2015 року. Звіт Крістофа Хайнса практично ідентичний оприлюдненому згодом на сайті ООН, але – є й суттєві відмінності. Виявляється, в рекомендаціях п. Хайнса, зокрема, немає (!!!) абзацу зі згадкою про «Правий сектор», «Свободу» й «Самооборону». «Як бачимо, абзац про  «ультранаціоналістів» з ПС, «Свободи» і «Самооборони» з’явився вже в кінцевому варіанті, очевидно редагованому бюрократичними  апаратами. Таким чином первинний варіант є аполітичним, а в кінцевий уже додали політичного підтексту», – підсумовує Олександр Аронець.

Виходить,  документ  авторства Спеціального доповідача п. Хайнса просто сфальшували? Кому ж тепер можна вірити на слово, якщо таке є можливим навіть у найвищій міжнародній організації? Чиї довгі вуха стирчать за цими ганебними маніпуляціями можемо здогадуватися. Адже питання не просто щодо «Свободи» – мова про те, що поливають брудом усю державу. І не тільки тому, що оббріхують українських націоналістів,героїв-добровольців. В ООН російську агресію на Донбасі узагалі описують термінами  внутрішнього  громадянського конфлікту. Ба більше!
Доповідачі ООН висувають до української влади  претензії  стосовно недопущення  протидії  сепаратистам,  які  є просто безглуздими в умовах війни.

17 червня,  виступаючи в українському парламенті, народний депутат від ВО  «Свобода» Андрій Іллєнко констатує той факт, що останнім часом в Організації  Об’єднаних Націй  узагалі відбуваються дивні речі. «Останні заяви  Генсека ООН  Пан Ґі Муна, мовляв, Російська Федерація є важливим учасником залагодження конфліктів в Україні і Сирії, м’яко кажучи, викликають подив.

Бо Москва (Росія) є агресором, що розв’язав і веде війну проти України. Ще більший подив викликає пункт із доповіді спецдоповідача ООН з питань позасудових страт про присутність в Україні «незаконних ультранаціоналістичних збройних формувань»: «Правого сектору», «Свободи» та  «Самооборони»», – каже Андрій Іллєнко.

Депутат-свободівець наголошує, що українські дипломати повинні спростовувати наклепи російської пропаганди на Українську державу, навіть озвучені з трибуни ООН. Іллєнко закликає вітчизняне Міністерство закордонних справ активніше протистояти інформаційній війні проти України та висловлює стурбованість відсутністю реакції МЗС на доповідь спецдоповідача ООН, що в Україні, мовляв, є «незаконні ультранаціоналістичні збройні  формування».  Свободівець  переконаний: до появи такого пункту доклалося російське (московське) лобі.

Але Україна, як одна з держав-засновниць ООН, як країна, що сплачує чималі членські внески та забезпечує роботу цієї  міжнародної організації, має повне право вимагати розслідування  ганебного  інциденту  і сатисфакції. «Це є звинувачення всій Українській державі. Московська пропаганда, російська агентура активно працює, а офіційний Київ укотре займає пасивну позицію, не робить адекватних кроків і не пояснює світові справжню  ситуацію»,  –  підсумовує Андрій Іллєнко.

На  своїй  сторінці  у  «Фейсбуці» лідер «Свободи» Олег Тягнибок повідомляє, що Всеукраїнське об’єднання «Свобода»  вже скерувала  звернення  в  МЗС  України з вимогами спростувати неправдиву інформацію, розміщену в звіті ООН.  «Свобода»  вимагає  «надати офіційні пояснення, на яких підставах у звіті з’явилася згадка про незаконні  дії  «Свободи»  та  чи  це  було підтверджено  фактами,  а  також  чи проводилися  відповідні  зустрічі  з  її представниками. Також надати офіційні  пояснення,  чому  інформація про «Свободу» була розміщена у звіті від 4 травня 2016 року попри те, що кінцевий звіт Крістофа Хайнса від 18 вересня 2015 року такої інформації не містив, а також надати інформацію, щодо ініціатора(ів) внесення цієї неправдивої інформації до звіту від 4 травня 2016 року».

Галина Чорна

Джерело: газета ВО Свобода № 363-364.