Польсько-радянсько-чеські операції 1944-1951 роках – Геноцид українців

В останній тиждень квітня українці та світове українство згадують і вшановують пам’ять жертв примусової депортації українців.

Минуло 70 років від початку операції “Вісла”, у ході якої за рішенням партійного керівництва Союзу Радянських Соціалістичних Республік, державного керівництва Польської Народної Республіки та уряду Чехословаччини, у складі якої входили землі сьогоднішніх двох республік Словаччини та Чехії, здійснено черговий кривавий етноцид українського народу.

В Україні на державному рівні, згідно з Постановою ВРУ № 1807-19 6, 28 квітня – День пам’яті за загиблими і постраждалими від масових депортацій. Історики називають польсько-радянсько-чеські операції 1944-1951 роках – етнічною чисткою – Геноцидом українців.

Український інститут національної пам’яті представив на своєму веб-сайті та інтернет-сторінках інформаційну графіку до 70 річниці примусової депортації українців.


Український інститут національної пам’яті

Президент України Петро Порошенко 28 квітня звернувся до української громади Республіка Польща. Про це Ярмарт Інфо повідомляє з посиланням на офіційне інтернет-представництво президента України.

„Сьогодні з болем і смутком спільно з вами згадую одну з найбільш трагічних сторінок в історії українського народу – операцію Вісла“, – йдеться у зверненні.

Президент України підкреслив, що для України та Польщі дуже важливо не допустити повторення такого сценарію.
„70 років тому комуністична влада здійснила депортацію на північ і захід Польщі понад 140 тисяч українців з Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини. Ця підступна операція відбувалася за підтримки злочинного сталінського режиму та військ НКВС, котрі з багнетами стояли на східному кордоні комуністичної Польщі, аби ніхто не міг уникнути виселення.
Тисячі українців втратили життя під час депортації, зазнавши страждань, жорстоких тортур у концентраційному таборі в Явожно“, – зазначив президент України.

Об’єднання українців „Закерзоння“ та Об’єднання Лемків Канади вже традиційно разом з українською громадою Торонто та околиць згадуватимуть операцію “Вісла” – геноцид українського народу 30 квітня 3:30 год. по полудні Панахидою та пропам’ятною програмою в Церкві Св. Покрови на вул. 30 Leeds St, Toronto.

У Чехії до 70 років операції „Вісла“ організовують низку скорботних та інформаційних, пропагандистських заходів: бесіди, кінопокази, панахиди тощо. Наприклад християнські громади у співпраці з Міжнародною неурядовою організацію „Координаційний ресурсний центр“ приєдналися до світового вшанування пам’ятних днів, а в неділю 30 квітня 2017 року по всій території Чехії та декілька регіонах Словаччини лунатимуть в православних та окремих католицьких храмах заупокійні молитви за спокій душ спочилих українців, у вигнанні з рідних земель постраждалих і від гонінь загиблих.

В цілому, Акція „Вісла“ була лиш кульмінацією великого злочину, де понад 700 000 українців позбавили домівок і права жити на рідній землі комуністичні режими Польщі, СРСР та державного керівництва ЧСР у 1944-1951 роках. Єдиною причиною депортацій, вбивств було те, що вони були українцями.

За матеріалами: Ярмарт / УІНП, АПУ, КРЦ