11-12. 02. Představení EKG – O lásce a Ukrajině

Česká asociace ukrajinistů se překladatelsky podílela na přípravě představení EKG – O lásce a Ukrajině

* 11.02.15 (20:00)
* 12.02.15 (20:00)

Literární kabaret Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše bude ve středu 11. února a ve čtvrtek 12. února věnovaný Lásce a Ukrajině. Autoři pozvali do pražského Divadla Archa fotografa Ivo Dokoupila a legendu ukrajinského undergroundu, spisovatele a mystifikátora Jurije Vynnyčuka. Zpívá Milanosz!

Večerem provázejí Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš.

Protagonistů jsme se zeptali, proč právě Ukrajina?
“Všichni jsme dnes tak trochu Ukrajinci,” vysvětluje Malijevský.
“Ale ne všichni už to ví,” dodává Rudiš.

Jurij Vynnyčuk ( *1952) je na Ukrajině skutečnou výjimkou. Je jedním z mála ukrajinských spisovatelů, kteří se živí jen psaním. A to za Sovětského svazu, ač vystudovaný filolog, pracoval jako nakladač. Psal od začátku sedmdesátých let, ale nemohl skoro nic uveřejnit. Naopak, jeho tvorba se stala předmětem zájmu KGB. Některé z jeho rukopisů, které šířil mezi svými přáteli, se dostaly do rukou tajné policie a zdánlivě nenávratně zmizely. Podobně se tehdy ze spisovatelovy knihovny ztratily předválečné ukrajinské knihy, které čítal jeho dědeček. To mu však nevzalo chuť do práce – J. Vynnyčuk od konce osmdesátých let vydal na třicet knižních titulů. Jsou mezi nimi romány, detektivky, sbírky pohádek a pověstí, erotické povídky a knihy o historii Lvova. S obzvláštním zaujetím se věnuje právě pohádkám.
Překládá z angličtiny a slovanských jazyků. Roku 2003 vydal výběr z próz Bohumila Hrabala Varjaty, přeložil také knihu Obsluhoval jsem anglického krále. Tři jeho povídky z knihy Vikna zastyhloho času vyšly česky v antologii současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina (Kniha Zlín, Zlín 2008). Překlad jeho povídky “Granát pro dva” vyšel v brněnské antologii Ukrajina, davaj, Ukrajina! (Větrné mlýny, 2012).

O EKG

EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu a vědomě přehlíží hranice mezi žánry a generacemi. Protagonisté udržují pořad na pomezí literárního čtení, hudebního večera a divadelního kabaretu, každé představení je premiérou i derniérou zároveň. Důležitou roli hraje improvizace, komunikace s publikem a autorský přednes obvykle zcela nových textů současných (nejen) českých spisovatelů.

Zdroj: Česká asociace ukrajinistů