28. 1. – Kým nebo čím byl ukrajinský Majdan?

Nově vznikající Studentský seminář soudobých politických dějin východní Evropy si Vás dovoluje pozvat na svou první besedu na téma:

Kým nebo čím byl ukrajinský Majdan?

Uplynulý rok od dramatických kyjevských událostí nám dnes umožňuje uchopit Majdan jako fenomén. Interpretací přicházejících ze všech stran dnes známe celou řadu. Kým nebo čím tak skutečně byl? Spiknutím CIA, pučem fašistické junty, aktem ukrajinského nacionalismu proti ruskému národu, neřízenou vlnou nenávisti tzv. banderovců, bezohlednou touhou výhradně západních Ukrajinců změnit geopolitickou orientaci země směrem k EU a NATO, definitivním vypořádáním se národa se svou zkorumpovanou vládou oligarchů, vzpourou probuzené občanské společnosti proti nedemokratickému postsovětskému režimu, či dokonce ukrajinskou „Revolucí důstojnosti“, důstojnosti člověka jakožto jedinečné a nedotknutelné lidské osobnosti? Pojďte sdílet své dojmy a interpretace s našimi hosty:
Petrou Procházkovou, Jefimem Fištejnem, Alexejem Kelinem a Radkem Mokrykem.

Beseda se bude konat ve středu 28. 1. 2015 v 18:00 posluchárně č. 301 (3. patro) v hlavní budově FF UK na náměstí Jana Palacha.

Nejdříve bude promítán film The Revolution of Dignity (v ukrajinském znění s anglickými titulky) s krátkou reflexí každého z našich hostů, a poté rovnou dáme dostatečný prostor diskuzi a sdílení reflexí nás všech. Společně tak vzpomeneme a snad i hlouběji poznáme tento historický milník v soudobých dějinách východní Evropy.

Zdroj: Jakub Múčka